SEARCH FOR A BAND
WORLD
3PLAY LIVE ON STAGE!
2CONFIRM YOUR CONCERT DATE
1SIGN UP TO PLAY THE FESTIVAL
GIG'S DETAILS
Home  >  Shows  >  Gigs around the world  >  Gig's details
RECENT MEDIA
  • VIDEO
  • AUDIO
  • PHOTO
05/02/2026 16:51:21

EODA

31/12/2025 16:15:17

Sonic Wave







CURRENT AND NEXT GIGS
Country

City

    THE NEXT BANDS ON STAGE
    Signed up 16 October 2016 at 3:47 am

    Ivy Blue

    Alternative rock
    New Zealand
    Signed up 26 October 2015 at 5:39 am

    Jas Josland

    Acoustic
    New Zealand
    Signed up 19 May 2015 at 9:08 pm

    Eyreton hall

    Alternative Folk
    New Zealand
    Next bands around the globe
    Signed up 09 March 2026 at 9:31 pm

    Schwarmfehler

    Metal core
    Germany
    Signed up 06 March 2026 at 11:24 am

    The Gods They Made

    Alternative rock
    Switzerland
    Semi final n.2 - Thu, 3 April 2014
    Tel.

    E-mail

    Info:
    Sticky Fingers - Top FloorKaserntorget 7, Gothenburg Show on map
    Band   Musical genre Video Audio Votes
    1 The Burial of You and Me Metal core 81
    2 DeLarge Pop Rock 70
    3 Years Of Falling Melodic Death 66
    4 Size 49 Punk rock 57
    5 Tvivel Melodic Death 48
    6 Twice The Glory Metal core 43
    6 Backward Sounds Punk rock 43
    RET The Master Boys Electronic
    MEDIA
    DeLarge sparkar i gång den andra semifinalen med härlig och fräck pop rock. Klädd i leopard-skjortor och en i övrigt skön utstrålning från bandet ger oss en perfekt start på kvällen.

    Twice The Glory spelar metal core. Ett energisk show får i gång publiken och bandet får den ena stora applåden efter den andra.

    Tvivel är det första av kvällens två melodic death band. Med krigsmålning bestående av jord och blod intar bandet scenen och ger oss en fantastisk scenshow. Dom har en intensiv scennärvaro som gör att alla på Sticky rockar loss!

    Size 49 spelar renodlad punk rock. Högsta växeln ligger i och bandet kommer bra ut över scenkanten. Som en extra gimmick har bandet en dansande elefant i publiken.

    Years of Falling spelar maffig melodic death. Bandet har växt sedan den inledande rundan och det är skönt att se ett band som tar tillfället i akt och utvecklar sig som band när dom ges möjlighet till det.

    Backward Sounds är fyra grabbar som spelar härlig och festlig punk rock. Med ett glatt leende presenteras låt efter låt och publiken skriker med och dansar framför scenen. Vilken härlig kväll på Sticky Fingers.

    The Burial of You and Me får äran att vara sista band på scenen denna andra semifinal kväll på Sticky. Bandet spelar metal core med en bra attityd och dom förmår verkligen att få med sig publiken!

    Nu njuter vi av kvällens special guest från Oslo "The Scheen" och sen syns vi imorn fredag för den sista semifinalen i Göteborg på Sticky Fingers Top Floor.