HLEDEJ KAPELU
WORLD
Poslední aktualizace:

02 ledna 2016

SoftWave
Muzikantů
3HRAJTE LIVE!
2POTVRD DATUM MÉHO KONCERTU
1PŘIHLÁSIT SE NA FESTIVAL
AKTUÁLNI MÉDIA
  • VIDEO
  • AUDIO
  • FOTOGRAFIE
29/05/2025 15:50:33

The Mice Tribe

24/02/2025 16:35:17

Thalia







BUDOUCÍ KONCERTY
Země

Město

    DALŠÍ KAPELY NA STAGE
    zapsal 25 srpna 2020 v 20:06 hodin

    MAD DAYS

    rock alternative
    česká republika
    zapsal 09 ledna 2020 v 10:58 hodin

    Colorful People

    Pop
    česká republika
    zapsal 24 října 2019 v 17:24 hodin

    Bats vs. Cats

    Alternative indie
    česká republika
    Next bands around the globe
    Přidali se včera v 17:37

    sao&the bandigas

    Folk rock
    Itálie
    zapsal 24 června 2025 v 18:05 hodin

    X-ISTA

    Metal Industrial
    Rusko
    HLAVNÍ PŘÍSPĔVKY
    Follow You

    Catrine Christensen   02 ledna 2016 02:32
    Catrine Christensen   19 prosince 2015 12:20
    Hej og tak fordi du besøger vores Emergenza-bandside.

    SoftWave biografi:

    I 2008 forsøgte vi os på at skabe musik sammen for første gang, det blev til ét nummer, som ikke var videre heldigt. Der skulle gå 6 år før SoftWave blev grundlagt i marts 2014. Her blev vi enige om, at tage vores livs skridt mod drømmen som et band, der stiler internationalt med engelsk skrevne tekster. Band-navnet er nøje gennemtænkt og går godt til essensen af musikken, musik med følelser, sammentrækningen ”soft” ”wave” eller blød (lyd)bølge. I vores musik indgår elementer fra 80’erne ved brug af synthesizer-sound, catchy melodier, samt en behagelig sangstemme, der ikke fraserer for meget som i moderne tid, og gør det dermed lettere for lytteren at synge med. Det er et bevidst valg, at musik og sang skal fylde lige meget, da det for os er en vigtig faktor, at ikke kun sangen skal være i fokus. Musikken bør ifølge os nydes som en helhed. Musikmæssigt er vi er inspirerede af bl.a. Erasure, Depeche Mode, Kavinsky og Eurythmics. Mht. sang, er inspirationen Madonna, Celine Dion, Shania Twain og Evanescence.

    Jerry Olsen
    Jeg er 39 år gammel, er født og opvokset i Herlev hvor jeg stadig bor. Jeg har alle dage haft en fascination af elektronisk musik og synthesizere. Men på trods af det, har jeg aldrig taget nogen former for musikalsk uddannelse, det er dog blevet til et par småkurser. I opvæksten var der fra familiens side, slet ingen interesse for musik, så jeg har altid været helt alene om den passion, indtil jeg mødte Catrine. Selv om jeg er amatør, så er min ambition at nå så langt det er muligt og afholde koncerter hvis der er et publikum til det. Det er dog på ingen måde en drøm om rigdom som driver værket, det er fordi jeg elsker det og ikke kan lade være. Jeg vil altid lave musik uanfægtet, succes eller ej.

    Catrine Christensen
    Jeg er 27 år ung og er modsat Jerry, født og opvokset på landet i Nordsjælland, hvor jeg indtil de 18 år boede i Græsted. Jeg har altid været kreativ anlagt, udadvendt, fyldt med livsglæde og har derfor aldrig stået stille. Heller ikke i min barndom har familien skabt musik, men selv sang jeg, når jeg som lille legede med legetøj og da jeg var 12 år, skrev jeg min første sang. At finde på andre sangmelodier til sangene i radioen, var helt klart det sjoveste. På baggrund af at følge mine intuitioner ved at lytte til hjertet, er drømmen om at stå på en scene, nu gået i opfyldelse. Dette har jeg i høj grad ambitioner om at vise er muligt for alle. I sommeren 2014 modtog jeg min første sangundervisning, hvilket er den bedste investering jeg har gjort mig.

    Med Venlig Hilsen
    Catrine & Jerry
    (SoftWave)
    Catrine Christensen   19 prosince 2015 12:14
    Følg SoftWave på facebook:
    https://www.facebook.com/SoftWave-988522371165100/
    Catrine Christensen   05 prosince 2015 02:30